Як працює Галерея сценографії у Львові
- Ukrainian Theater
- May 25, 2018
- 3 min read
У Львові з початку 2017 року функціонує Галерея сценографії - чи не єдиний виставковий простір в Україні, повністю присвячений роботі художника в театрі. Як вдалося створити таке місце і яка робота ведеться зараз - в тексті від УТ.

Текст: Богдан Поліщук
Фото: Галина Венгелінська
На тлі загальних подій у нашій країні все більше хочеться говорити про позитивні ініціативи й досвід людей, які досягають успіху у своїй справі. Особливо, якщо це відбувається у сфері культури та мистецтва, особливо, якщо такі ідеї гуртують людей та створюють інтелектуальний та позитивно заряджений простір.
Нещодавно створена Галерея сценографії є саме таким прикладом. З нею та з людьми, які її створюють, ми і познайомимось поближче.
Якщо давати визначення тому, що ми розуміємо під словом "сценографія" сьогодні, то це - всі прояви візуального мистецтва, що присутні в тканині театрального твору. Це і дизайн сцени, що будується на різних (класичних та іноваційних) підходах, і дизайн театрального костюму. Художників, які працюють у цьому напрямку, відповідно, звемо "сценографами".
«Як на мене, сценографія - це наш повсякденний сконцентрований навколишній таємничий простір, який це мистецтво намагається розтаємничити через Актора і Глядача...» - художник Володимир Карашевський.

Виставка В. Карашевського в Галереї сценографії
І от новостворена галерея - єдине місце в нашій країні, де виставки сценографії відбуваються зі стабільною періодичністю протягом року й успішно збирають свою аудиторію.
Як це сталося? Як ідея перетворилася на реально функціонуючий простір ? Адже для реалізації подібного проекту, крім амбітного задуму й сталевих нервів, також необхідно мати приміщення, фінансову підтримку, довіру професійного середовища, "своїх авторів".
«Галерея знаходиться в приміщенні Львівського театру ім. Лесі Українки. У 2016 році попередній директор театру, Микола Павлів, запропонував нам це приміщення для проведення дитячої театральної школи при театрі. Коли я сюди зайшов - зрозумів, що тут, окрім занять з дітьми, можна зробити ще щось, бо приміщення досить велике і прекрасно підійде наприклад під… галерею. Варто зауважити, що Галерея сценографії - це проект від ГО «Дитячий центр сучасного мистецтва АГОВ» - Олег Онещак.
«На початку ми справді довго дискутували (Олег Онещак Юля Глушко та Марія Антонюк - прим.ред.) з приводу того, чи потрібна власне лише сценографія, бо це є вузько профільним... Але вирішили таки спробувати, зробити дві «пілотні» виставки. Тоді на наступний рік, у 2017, ми вже подалися на міський грант «Зробимо Львів кращим» і перемогли. Ось це стало стартом існування Галереї сценографії» - додає засновник проекту.

О. Онещак
Те ставлення, з яким галерея зустрічає художників, палітра особистостей, роботи яких експонуються (це без перебільшення найцікавіші сценографи сучасної України), - роблять цей простір винятковим.
«Важлива презентація не тільки робіт, але й персони художника. Сценограф реалізується в своїй роботі з простором, а галерея представляє і світ художника - як живописця, інсталятора… Галерея дає свободу презентувати себе. Не корегує і не виставляє рамки. Тут відчутна правильно вибудувана співпраця художника з командою галереї» - художник Олександр Білозуб.
Щоб справа з мрій перетворювалася у щось реальне і ефективне - варто згуртувати довкола ідеї потрібних людей, зібрати хорошу команду. Буває, що мистецьким або культурницьким ініціативам не вистачає раціонального підходу, організаційного "скелету", зв’язку з реальним світом. У випадку з Галереєю сценографії все склалося збалансовано - і великою мірою завдяки співзасновниці галереї Юлії Глушко.
«Плюс і мінус роботи над Галерею сценографії - в тому, що це напрям, який не прийнято було вставляти на широкий загал. Така собі "залаштункова" тема. А ми говоримо про неї і витягуємо на світло, до людей. Окремим викликом для мене стала співпраця з людьми з середовища культури; до того я працювала в бізнес-секторі і мала справу з соціальними проектами. Це - мій спосіб долучитися до розвитку культури, "додати" свій досвід менеджменту проектів до нашого проекту» - співзасновниця галереї Юлія Глушко.

Виставка О. Білозуба
Ще пару років тому думка про існування в Україні галереї, що сфокусована виключно на сценографії, викликала б хіба що знизування плечима - "фантастика". А вже сьогодні це реальність. Ми живемо, на мою думку, у цікавий час, коли можливо все. Нарікання перестають бути способом вижити, нова модель виживання сьогодні - творення. Творення ідей, простору, власного успішного досвіду…
«Галерея сучасної сценографії у Львові — чудова ідея, за яку треба дякувати актору Театру ім. Курбаса, Олегу Онещаку. Здавалося б, хіба такими речами повинен опікуватися актор, нехай і ерудований, а не, скажімо, представники творчих спілок, досвідчені куратори-мистецтвознавці? Втім, можливо, саме відсутність такого адміністративно-наукового підходу народила несподівану виставкову програму, вільну від стандартів. В рамках програми виникли, скажімо, проекти молодих художників: Ольги Тарути-Просолової та Богдана Поліщука, в чомусь маргінального в українському театральному процесі Олександра Білозуба» - театральний критик Сергій Васильєв.

Макет Б. Поліщука
Зараз на стадії планування - виставка, присвячена творчості всесвітньовідомого італійського художника театральної маски Донато Сарторі. І, нарешті, найцікавіша і найамбітніша подія, до якої вже розпочалася підготовка – «Lviv Scenography Quadriennale: preview. 2018».
Львівське Квадрієнале Сценографії – фестиваль мистецтва сценографії, який розгорнеться одразу на кількох виставкових майданчиках Львова, представить цілу низку сценографів з України і гостей із закордону. Події Львівського Квадрієнале обіцяють бути різноформатними: від класичних виставок, показів театральних костюмів, інсталяцій в урбан просторі - до невеликих лекцій і зустрічей із самими художниками. Тож слідкуйте за подіями галереї.
Контакти:
Адреса: м. Львів, вул. Городоцька 36
E-mail: agov.info@gmail.com
Comments