Шекспір vs Керіл Черчіл: статистика заявок Taking the Stage-2018
- Ukrainian Theater
- Aug 12, 2018
- 3 min read
Скільки жінок серед 100% заявників, чи популярніший Шекспір за Макдонаха та яке місто є безперечним лідером у прагненні робити театр: статистика Taking the Stage-18.

Наприкінці липня завершився термін подачі заявок на Тaking the Stage – конкурс від Британської Ради, який вже четвертий рік поспіль акумулює фантазію і творчі сили українських режисерів. Щороку ВС оголошує певну фокус-тему і дає можливість театрові та режисерові, скооперувавшись, обрати будь-який британський твір до постановки запропонувати свою сценічну концепцію (фокус-тема цього року «Відкрите суспільство: «минуле є прологом»?, В. Шекспір, «Буря») і виграти грант. При чому якщо в перші роки проекту в Україні мова йшла переважно про "сучасну британську драматургію", то на третьому році спектр розширився - ВС дозволили обирати буквально все: від Шекспіра і до Равенхілла.
Так, під «грифом» TTS вже "вибухнули" кілька безумовних театральних хедлайнерів/непересічних режисерських робіт: "Кицюня" (Дикий театр, 2017), "Психоз" (Театр «Актор», 2017), "Ножі в курках" (Театр Франка, 2016) та ін.
ТТS - цікавий лакмусовий папірець для театрального ландшафту України, адже на сьогоднішній день конкурс має мінімальну кількість обмежень щодо формату заявок: не обмежується географія, вік режисера і вік самого тексту, статус театру (державний чи недержавний), масштаб і кошторис задуму. І тому статистика заявок
ТТS - це й справді, сказати б, карта українських театральних амбіцій, сил, бажань.
Лідери заявок
Цього року на конкурс з усіх міст України надійшло 23 заявки. При цьому переважна більшість заявок – з Києва (12). За столицею традиційно йдуть театральні міста Харків (3) та Львів (2), що цього року «порівнявся» із Черніговом (2). З Запоріжжя, Дніпра, Херсона та Одеси надійшло всього лише по одній заявці.
Заявок від державних театрів помітно більше, однак у 2018 році на ТТS надійшли також пропозиції про копродукцію державного та недержавного театрів!
Від 3-х театрів подано більш як одна заявка, це – Перший театр, Львів (2), Харківський будинок актора (2), Український малий драматичний театр, Київ (2). Цікавим є той факт, що в усіх цих театрах змінилося керівництво - директор або головний режисер, тож це, по суті, спроба для Першого театру і Малого театру наповнити репертуар новими постановками.

Жанри і теми
У 2018 році маємо одну заявку на виставу театру тіней, дві заявки – опера та балет, і чотири – лялькові вистави. При цьому два проекти виходять за межі спеціально обладнаного театрального майданчика/ сцени і планують використовувати простір міста (сайт-специфік). Зокрема, простір музею сучасного мистецтва і ресторан, де актори та глядачі частуватимуться разом. Один з проектів – такий собі театральний детектив засобами плейбек-театру.
Кілька проектів також орієнтовані на створення комерційного, комерційно-успішного продукту, а-ля Вест-Енд.
При цьому 4 вистави – це вистави для дітей чи сімейного перекладу, 2 проекти готові працювати із темами, важливими для підлітків - дорослішання, інакшості, прийняття чи неприйняття батьками (при чому один у такий спосіб представляє "Алісу у Дивокраї"). 2 режисери збираються працювати із темою фемінізму, 2 театри - впроваджують вистави для молоді - дорослих у театри, які раніше були розраховані виключно на дітей (Херсонський театр ляльок і Перший театр у Львові).
Гендерний та віковий аспект
Статистика показує, що ТТS традиційно все ж залишається конкурсом для молодих режисерів, для яких британська драма є приводом до експериментів з темами і сценічною формою.
Вік режисерів:
25-30 років - 6
31-40 років - 8
41-50 років - 7
51-60 років - 1
61-70 років - 1
Серед заявників 14 чоловіків і 9 жінок (серед молодших - більше жінок, серед старших - домінують чоловіки).

Драматургія
Драматичних текстів цього року теж більше, ніж недраматичних. При чому якщо дивитись на співвідношення класика/сучасність, то сучасні (твори 2-ї пол. XX ст., включно із драматургією абсурду; Беккет, Стоппард, Пінтер) все-таки залишаються у лідерах.
2 режисери обрали п'єси Керіл Черчіл, а британський драматург і режисер Джек Кловер (брав участь як ментор у проекті Клас-Акт цього року) пише п'єсу спеціально до проекту.
При чому лише 2 режисери звернулися на цей раз до творів Шекспіра! До порівняння: на TTS-2017 на 30+ заявок припадало 4 класичні п’єси Барда.

Нагадуємо, що лонг-ліст учасників буде сформовано на початку вересня. Більше деталей про проект за різні роки можна дізнатись за сайті ВС: http://www.britishcouncil.org.ua/taking-the-stage.
Comments